Egy ideális világban a dunsztosüvegen marad a címke, ami azonnal, nyomtalanul lejön, amikor az uborka helyére meggybefőtt kerül. Vagy éppen tartania kell a PVC padlónak húsz éven át, majd amikor lamináltra váltunk, egy pillanat alatt felhúzzuk a ragasztóréteget. És akkor most ébredjen fel! Ez sosem volt és sosem lesz így.
A ragasztók sajátossága, hogy jól tapadnak a felületekhez - hiszen ez a dolguk. Olykor túlságosan is ragaszkodnak. Ilyenkor ragasztáseltávolítási technológiára van szükség. Legyen szó a szörpösüveg újrahasznosításáról vagy az íróasztalra ragasztott banános matricáról (erről 40 éves kor felett mindenkinek vannak emlékei), a makacs ragasztómaradványokat el kell távolítani. A felület kaparása karcolódással, sérüléssel járhat, ami eleve megnehezíti a munkát. Ezért vegyi anyagokhoz kell folyamodnunk.
Lakásfelújítás némi ragasztóval
Napjainkban a felújítások időszakát éljük. Sokan jutnak használt ingatlanhoz, amelyet így vagy úgy, felújítanak. Nézzük, hol találkozhatunk ragasztómaradványokkal. Első körben például a falakon. Ha tapétás a lakás, azt bizony le kell szedni. A klasszikus, vízzel áztatós módszer nem nyújt teljes megoldást, hiszen a ragasztó a falon marad. Ha nem akarjuk lecsiszolni a teljes falfelületet, máris bonthatjuk a ragasztóanyag eltávolító szert.
Ha a régi bútor megmarad, előfordul, hogy a konyhában fóliás megoldással éltek az előző tulajdonosok. Rendkívül időigényes feladat a bútorról lekaparni a fóliát, hiába engedte el néhol a ragasztás. Nagyban segít, ha professzionális anyagokkal esünk neki a munkának.
Ezután jön még csak a java! Ott a teljes padló. PVC burkolatot, padlószőnyeget nem túl vidám felszaggatni. A PVC nagyon erős, strapabíró anyag, lehetetlen feltépni, ha jól fogja a ragasztó. Különböző trükkökkel persze sikerrel járhatunk, ám a padló egyenetlen lesz a ragasztótól. A padlószőnyeg pedig cafatokban enged az erőszaknak, és nemcsak a portól, erőlködéstől leszünk idegesek, hanem a visszamaradó ragasztó- és filcmaradványoktól is. Miután megtisztítottuk a területet, nem árt pihenőt tartani, közben felbontani a ragasztóanyag eltávolító flakonját.
Ragasztóanyag eltávolító szer
A Geiger ragasztóanyag eltávolító szer gyakorlatilag mindenféle ragasztót felold. Legyen szó enyvről, habragasztóról, diszperziós ragasztóról, egy munkafázis alatt eltávolítható minden maradvány. Oldószerálló hengerrel vigyük fel a felületre, majd pihenjünk, hiszen ezután jön a munka neheze. A hatóidő lejárta után spaklival feltúrható a felületre tapadt ragasztó. Ha több réteg van, akkor az eljárás megismételhető. Először nem árt próbát tenni egy kisebb felületen, de szinte biztos a siker.
Mivel erős vegyszerről van szó, gondoskodjunk a megfelelő szellőzésről a munka során. Ha készen vagyunk, minden további fázis előtt hagyjuk teljesen megszáradni a felületet. Az anyag vízemulgeáló, tehát a maradványai meleg vízzel eltávolíthatók. Kiváló oldószer, ezért fémről, üvegről, fáról is eltávolítja a zsíros, olajos szennyeződéseket a ragasztómaradványok mellett. A műanyagok oldódását azonban elősegítheti. De egy biztos: ha az kell, hogy ne ragadjon, Geiger!